Czy automatyzacja pracy ma wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a spadki były widoczne aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością sytuacja tego typu ma miejsce w technologicznych branżach, tam już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to oni stawiają warunki. Jednak identyczna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz większej ilości branż, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu jest dość korzystna nie tylko dla pracowników, lecz i dla całości gospodarki, którą będzie napędzał wzrost wypłat. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, opiekę medyczną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ilość osób pozostających bez pracy może osiągnąć poziom nawet 200 milionów. Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo tez wielu osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na wysokość bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od XIX wieku, a w dalszym ciągu mimo stosowania dużej liczby maszyn i urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane technologie będą powodowały znikanie pewnych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować muszą we własny rozwój i nie obawiać się zmian.