Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Nieobecność pracowników przez choroby jest dużym problem zarówno dla samych firm, jak i instytucji społecznych. Przebywając na zwolnieniu lekarskim taka osoba nie będzie wykonywać zawodowych obowiązków, lecz też należy mu się za ten czas wynagrodzenie w odpowiednim wymiarze. Do określonej ilości dni na zwolnieniu będzie je wypłacał firma, a potem obowiązek ten przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W zapobieganiu pracowniczym chorobom ogromne znaczenie ma prewencja, dlatego też w działania tego typu angażuje się także PIP. Jednym z ważniejszych obszarów, w których podjęto tego typu działania, jest zapobieganie i przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu związanego z pracą pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowane zostały specjalistyczne warsztaty i kursy związane z takimi zagadnieniami.

Właściciele firm w ramach tego projektu skorzystać będą mogli dodatkowo z dostępnych narzędzi, jakie pozwolą skontrolować skalę ryzyka w firmach, które do nich należą. Tym sposobem będzie można podjąć skuteczne działania zapobiegające, a oprócz tego zacząć wdrażać profilaktycznie środki zapobiegające występowaniu stresu związanego z pracą.

Jak widać po statystykach, ten czynnik jest jednym z najczęściej występujących powodów nieobecności pracowników. Szacuje się, że blisko sześćdziesiąt procent zwolnień lekarskich będzie rezultatem kłopotów z nieradzeniem sobie z nadmiarem presji w pracy. Tylko problemy z układem mięśniowo-szkieletowym zgłaszane są częściej pośród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Za długo trwający stres negatywnie się odbija na najrówniejszych płaszczyznach życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale też osobistej. Może spowodować powiększające się kłopoty z fizycznym i psychicznym zdrowiem, a w ogóle nie leczony może się stać przyczyną bardziej poważnych schorzeń. Narażenie przez dłuższy czas na stresowe warunki może się nawet skończyć ciężką nerwicą czy depresją.

Pracownicy w wielu przypadkach nie mają nawet świadomości, jak negatywne skutki będzie dla nich niosło życie w stresujących warunkach. Efekty takiej sytuacji odbywają się również na funkcjonowaniu firmy, ponieważ znacznie się zmniejsza produktywność i zadowolenie, a zwiększa ilość zwolnień chorobowych oraz wypadków.